mealenard-blog-funkcjonowanie mozgu-img

,,Mój nie – stary mózg”, czyli funkcjonowanie mózgu po 60 roku życia

Istnieje powszechne przekonanie, że im człowiek jest starszy, tym gorzej pracuje jego mózg. Jednakże w ostatnich latach wielu naukowców zajmujących się tą tematyką dokonało zaskakujących odkryć. Na przykład profesor George Washington z University School of Medicine przekonuje, iż u osoby, która ukończyła 60 lat, interakcja pomiędzy prawą i lewą półkulą mózgu jest mocniej skoordynowany niż w młodości, a mózg staje się, ”bardziej praktyczny”. Funkcjonowanie mózgu zdecydowanie się zmienia.

Oznacza  to, że szuka łatwiejszych i mniej wymagających sposobów funkcjonowania. Choć jest  on nieco wolniejszy, staje się elastyczniejszy. To zaś sprawia wielokrotne zwiększenie naszych możliwości twórczych, zdolności podejmowania właściwych decyzji. Dodatkowo  emocje — zwłaszcza te oceniane przez nas, jako negatywne — nie oddziałują na nas z taką mocą, jak dawniej.

Funkcjonowanie mózgu a wiek

Jak wynika z obserwacji naukowców, szczyt aktywności intelektualnej człowieka przypada na około siedemdziesiąty rok życia. Wtedy mózg zaczyna pracować na pełnych obrotach. Dzieje się tak, ponieważ  z biegiem czasu  wzrasta ilość mieliny. Mielina to substancja wytwarzana przez komórki, które otaczają aksony  i która stanowi otoczkę włókien nerwowych. Ułatwia ona szybki przepływ sygnałów między neuronami. Podobno zdolności intelektualne dzięki momentalnemu wzrostowi mieliny poprawiają się o około 300% w stosunku do wcześniejszej średniej. Po sześćdziesiątym roku życia człowiek może też używać dwóch półkul jednocześnie, nie jak w młodości, tylko jednej, dominującej. Pomaga  to w efektywniejszym rozwiązywaniu skomplikowanych i złożonych problemów oraz zadań.

Profesor Monchi z Uri z Uniwersytetu w Montrealu twierdzi, że mózg osoby starszej zużywa mniej energii, eliminuje zbędne opcje i wybiera właściwe poprzez obranie innej drogi działania niż dotychczas. W czasie przeprowadzonych testów na grupie kilkuset osób stwierdzono, iż młodzi ludzie byli bardziej zdezorientowani przy wyborze właściwej odpowiedzi, podczas gdy osoby po sześćdziesiątce podejmowały decyzje właściwe.

Mózg po sześćdziesiątce

Przyjrzyjmy się charakterystyce mózgu starszej osoby z tej perspektywy:

  • neurony w mózgu nie umierają, jeśli osoba jest czynna (jeżeli ktoś nie angażuje się w żadną pracę intelektualną w jego mózgu, zanikają jedynie połączenia między komórkami nerwowymi),
  • rozproszenie i brak koncentracji wynika z nadmiaru informacji (nie koncentruj się na niepotrzebnych drobiazgach),
  • od około 60. roku życia przy podejmowaniu decyzji człowiek używa obu półkul mózgowych (a nie jak wcześniej jednej),
  • przy zdrowym i aktywnym trybie życia mózg funkcjonuje coraz efektywniej.

Wskazówki:

1. Nie bój się starości i nie myśl o niej. Żyj teraz.

2. Ucz się! Czegokolwiek: gry na instrumencie, nowego języka, nowej umiejętności – rzemiosła, tańca, gotowania etc.. Wszystko jedno (twój mózg zacznie tworzyć nowe połączenia neuronowe)

3. Żyj aktywnie, wychodź z domu: do kawiarni, kina, teatru etc.

4. Rozmawiaj z nowymi ludźmi.

5. Bądź pozytywny. Nie rozpamiętuj. Przestań się martwić. Nic się nie zmienia od ciągłego zmartwienia 😉

Na podstawie: New England Journal of Medicine, February 2022

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart